Har du en køkkenhave eller et lille drivhus eller bare er træt af at dine planter bliver angrebet af Bladlus og andre former for skadedyr, vil Siltac være en perfekt skadedyrsbekæmpelse til dig. Siltac er skabt med naturlige produkter, så ingen brug af giftige eller farlige kemikalier. Siltac er et nyt og naturligt skadedyrsmiddel, der hjælper private hobbydyrkere med at beskytte deres planter på en måde der er godt for miljøet.
Siltac SF leveres som en brugervenlig flydende opløsning, der fortyndes i vand og sprøjtes på planterne. Foruden at være et effektivt middel mod bladlus er det også virksomt mod mange andre almindelige skadedyr i haven, herunder spindemider, hvide fluer og trips. Produktet fra ISA Crop Care virker helt uden kemi, da det ikke indeholder giftige insektmidler – i stedet lammer det skadedyrene ved fysisk kontakt.
Indholdsfortegnelse
ToggleHvordan virker Siltac SF?
Siltac SF bekæmper skadedyr ved hjælp af en fysisk virkemåde i stedet for gift. Midlet indeholder unikke silikone-polymerer, som danner et ultratyndt “net” rundt om insekterne, når du sprøjter planten. Dette net immobiliserer skadedyrene – de kan ikke bevæge sig og dør typisk i løbet af få minutter. Fordi metoden er fysisk, kan insekterne heller ikke udvikle resistens overfor Siltac SF, sådan som de kan med traditionelle kemiske pesticider. Det betyder, at midlet bliver ved med at være effektivt, selv ved gentagen brug.
Fordele ved Siltac SF
Siltac SF har en række fordele, der gør det ideelt til havefolk og hobbygartnere:
Virkning uden kemi: Ingen brug af traditionelle pesticider, så du undgår skadelige kemikalier på dine planter.
Ingen resistens: Fysisk bekæmpelse betyder, at skadedyrene ikke kan opbygge resistens over for midlet.
Ingen reststoffer: Produktet efterlader ingen kemiske rester på afgrøder eller i jorden og er biologisk nedbrydeligt.
Hurtig effekt: Skadedyrene immobiliseres og dør få minutter efter behandling.
Velegnet til økologisk dyrkning: Kan anvendes i økologiske haver og drivhuse, da det opfylder kravene om et kemifrit middel.
Bred anvendelse: Virker mod mange typer skadedyr (bladlus, mider, hvide fluer, trips m.fl.) og kan bruges på de fleste planter – lige fra grøntsager og frugttræer til prydplanter og krydderurter.
-
- Tilbud
Siltac SF 100 ml – Plantebeskyttelse
-
kr. 329,00Den oprindelige pris var: kr. 329,00.kr. 289,00Den aktuelle pris er: kr. 289,00. - Tilføj til kurv
Varenr.: 26123
For dig som hobbydyrker betyder det, at du får en nem og effektiv plantebeskyttelse til dine planter, om de står i drivhus, i stuen eller et helt tredje sted, er Siltac perfekt til at bekæmpe bladlus uden brug af giftige kemikalier.
Du kan roligt bruge Siltac SF på fx tomater, agurker, roser eller stueplan ter uden at bekymre dig om kemikalier eller resistensproblemer.
Hvis du er nysgerrig, kan du læse mere om Siltac SF og dens unikke egenskaber på Isacropcare.com
Du kan også overveje at prøve Siltac SF i din egen have – produktet bliver forhandlet til overskuelige priser på Plantelys.dk, så du hurtigt kan komme i gang med en mere naturlig måde at sikre dig dine planter ikke bliver overdynget med skadedyr. Dine planter vil takke dig for det.
Her er der en anvendelse video som forklare hvor nemt det er at bruge Siltac
Produktnavn | Siltac SF |
---|---|
Formulering | Flydende koncentrat (EC) |
Aktiv ingrediens | Silikone-polymerer (fysisk virkemåde – 0% pesticider) |
Indhold pr. flaske | 100 ml (koncentrat) |
Anvendelsesområde | Bladlus, spindemider, hvide fluer, trips m.fl. |
Brugsfortynding | 0,1-0,2 % opløsning (1-2 ml pr. liter vand) |
Rækkevidde pr. flaske | Op til ca. 50-100 liter sprøjtevæske (afhængigt af dosering) |
Godkendelse | Egnet til både konventionel og økologisk dyrkning (kemikaliefri) |